Ulubieni youtuberzy babci

leon-bublitz-uDTzfsGJihw-unsplash

Zbieram się jak sójka za morze. Już od dawna chciałam się z Wami podzielić blogami i vlogami, na które zaglądam najczęściej i… jak na razie na zamiarze się kończyło. Tymczasem Pietrek z „Rancza” powiedział: nic się w życiu nie zmienia od na dupie siedzenia (jak na to patrzeć w obecnych okolicznościach?). Zatem piszę.

O ile nie oglądam telewizji, o tyle w Internecie spędzam dość dużo czasu. No dobra: zdecydowanie za dużo. Kanały na yt mają taki walor, że można je oglądać (słuchać?) niejako przy okazji – podczas sprzątania, przy jedzeniu, w czasie gotowania czy w autobusie. Osobiście z radością korzystam z tej sposobności i – rzecz naturalna – mam swoje ulubione. Już spieszę donieść jakie.

OGLĄDAM NATYCHMIAST KAŻDY UKAZUJĄCY SIĘ ODCINEK

Mama Lama

Nie pamiętam dokładnie momentu, w którym zakochałam się w kanale parentingowym Oli Woźniak i Ani Weber. Zdaje się, że było to wówczas, gdy wystąpiła u nich gościnnie Jola Szymańska. Czyli jakiś czas temu.

Nie jestem jeszcze mamą i jak na razie się na to nie zanosi, ale tematy okołopedagogiczne fascynowały mnie od zawsze. Kiedy miałam 11 lat i moja mama była w ciąży z moją siostrą, to właśnie ja – nie ona (jak wskazywałaby logika) – wyczytywałam od deski do deski całą treść z czasopism typu „Twój maluszek” czy „Mamo, to ja”. Posiadam też szerokie doświadczenie w pracy niani. I uwielbiam doskonalić i uzupełniać wiedzę w tym temacie. A kanał dziewczyn tę wiedzę daje. I nie tylko wiedzę, ale i świetną zabawę. Uwielbiam ich poczucie humoru i styl bycia, a dodatkowo to jak swojsko opowiadają o swojej codzienności, życiu rodzinnym oraz… o naszym wspólnym Tacie (dla niewtajemniczonych: Pan B.). Cudowne z nich mamy i urocze lamy. W zasadzie tak bardzo wrosły w moją codzienność, że odnoszę czasem wrażenie, że są moimi koleżankami. Na ulicy z rozpędu zapewne zawołałabym do nich „cześć”, z ekspresją machając ręką.

Lekko stronniczy

Informacja ciut kontrowersyjna. Jak zaczynać to tylko z grubej rury. Otóż jakkolwiek by to nie brzmiało od poniedziałku do piątku biorę prysznic w towarzystwie dwóch panów: Karola Paciorka i Włodka Markowicza. W zasadzie stało się to moim rytuałem. K’woli ścisłości: w weekendy też się myję. Wtedy niestety sama, bo filmy chłopaków ukazują się tylko w dni robocze.

Choć uczciwie będzie stwierdzić, że kanał chłopaków wnosi do mojego życia niewiele merytorycznych treści, to jest on jednak tak zabawny, pełen zaskakujących puent i inteligentnego humoru, że bawię się lepiej niż na niejednej komedii. Poważnie. Lepsze to niż „Sami swoi”. Oni też tacy swoi. Błyskotliwi, przystojni, młodzi i… żonaci. Ech. Ale ten prysznic z nimi to polecam!

Cezary Pazura

Jest taki fenomen tego aktora, że uwielbiam jego grę i uważam za wyróżniający się w polskim kinie talent, za to nieszczególnie lubię filmy, w których zagrał. Jeszcze się taki nie narodził, co by każdemu dogodził – jak mówi ktoś z mojej rodziny, ale na ten moment nijak nie mogę powiązać cytatu z twarzą. Za to kanał kocham. (Nie Wajdy. „Kanału” Wajdy niestety nie widziałam). Odpowiada mi nie tylko poczucie humoru (wysuwa się wniosek, że poczucie humoru jest tym, co u youtuberów cenię najbardziej), ilość i treść ciekawych anegdot, ale też sposób, w jaki analizuje i interpretuje filmy. Można się wiele nauczyć (zwłaszcza filmowy laik jak ja w kanale Pazury dostrzeże prawdziwą skarbnicę wiedzy).

„Wujek Czarek” bardzo często przeprasza za to, że mówi za długo, ale mi czas z nim spędzony mija niepostrzeżenie. Oglądałabym te filmiki nawet, gdyby trwały 3 godziny (może wtedy z jeszcze większą przyjemnością?). W każdym razie jestem ich wierną fanką, a mój apetyt rośnie w miarę jedzenia. Obejrzyjcie!

radek-grzybowski-eBRTYyjwpRY-unsplash

OGLĄDAM BARDZO CZĘSTO

Jola Szymańska

Ta śliczna, filigranowa dziewczyna, choć drobna, ma w sobie ogrom intelektualnych zdolności. Oczytana, zaznajomiona z kulturą i sztuką, inteligentna, o otwartej głowie i szerokich horyzontach myślowych. A jednocześnie subtelna, wrażliwa i delikatna. Choć nie zawsze stuprocentowo zgadzam się z jej zdaniem, to i tak cieszę się, że mogę je usłyszeć, zwłaszcza że prezentuje je z właściwą sobie erudycją.

Wokół tego kanału działo się dużo, a samą Jolę spotkało wiele przykrości, tym bardziej cieszę się, że wyszła z tego obronną ręką.

Langusta na palmie

Kanał stworzony przez o. Adama Szustaka jest dla mnie wartością samą w sobie z prostego powodu – o. Adam jest święty.

Najbardziej cenię w nim to, że kocha. Nigdy nie osądza człowieka, jest wyrozumiały dla jego słabej natury i najpierw dostrzega źdźbło we własnym oku, nie zaś belkę w cudzym. Swoimi konferencjami i rekolekcjami uratował mnie wiele razy. I pewnie jeszcze niejednokrotnie to zrobi. Jest w Nim Chrystus, a więc Droga, Prawda i Życie. Warto go posłuchać.

Tomasz Samołyk

To kolejna osoba, z którą nie zawsze się zgadzam, za to niezwykle cenię. Ten – jak sam się określa – „łysiejący katolik” to człowiek autentyczny, który prawdziwie i wytrwale realizuje ewangeliczne wezwania. Podejmuje tematy ważne społecznie, jest zorientowany w polityce, kulturze i sztuce (zwłaszcza filmie), co czyni go przedstawicielem współczesnej inteligencji. Lubię słuchać jego opinii, bo wypowiada je w sposób, który nikogo nie obraża, jest pełen wyrozumiałości i łagodności wobec oponentów oraz logicznie i merytorycznie argumentuje swoje spostrzeżenia. A poza wszystkim – wydaje się przemiłym, mądrym człowiekiem. I kocha Boga i bliźniego, a to najważniejsze.

Szczególnie dziękuję za filmik, w którym podzielił się pokrótce historią swoich „błędów młodości”. Bardzo mi nim pomógł.

Imponderabilia

Jak nie katoliccy youtuberzy to Paciorek 🙂 Tym razem (znowu) Karol Paciorek, współprowadzący wspomnianego LS-a (Lekko stronniczy), ale w roli dziennikarza przeprowadzającego wywiady z osobistościami świata kultury, sztuki czy polityki. Radzi sobie świetnie, nie pyta o banały i umie pokierować rozmową, zachowując w tym swojskość i naturalność. Chociaż wywiady są naprawdę długie i – przyznaję – trudno było mi się zebrać, żeby w końcu jakiś obejrzeć, to gdy wreszcie się zdecydowałam, przepadłam z kretesem. Zwłaszcza że rozmówcy Karola mają do powiedzenia naprawdę fajne i wartościowe rzeczy (czyli, że nie tylko pierdzielenie o Chopinie). Moim faworytem jest Radek Kotarski (drugi wywiad), a ogromnym zaskoczeniem Katarzyna Bonda. Format jest naprawdę świetny. Karolu, podziwiam!

kaitlyn-baker-vZJdYl5JVXY-unsplash

OGLĄDAM OD CZASU DO CZASU (JAK MÓWIĄ NIEMCY: AB UND ZU)

Mówiąc inaczej

O Paulinie już pisałam. Wspominałam wtedy, że od małego byłam wrażliwa na piękno języka, więc temat, który Paulina zgłębia, niesłychanie mnie fascynuje. Ale kiepski prelegent może przecież zepsuć najlepszy temat. W tym przypadku można spać spokojnie, bo Paulina ma dar barwnego opowiadania, jej styl mówienia jest ożywiający i radosny, a dykcja tak piękna, że umieram z zazdrości. Zawsze wiedziałam, że Lubelszczyzna wydaje na świat same skarby. Jak widać miałam rację, bo Paulina pochodzi spod Zamościa.

Był czas, gdy na kanał Pauliny zaglądałam znacznie częściej. Ostatnio się zaniedbałam. To chyba przez Karola Paciorka – Imponderabilia zabierają mi sporo wolnego czasu 😀 Paulino, poprawię się!

Hania Es

Kiedy trafiłam na kanał Hani po raz pierwszy… nie spodobało mi się. Ale ponieważ temat zdrowia psychicznego i szeroko pojętego „odburzania” jest mi bliski, zajrzałam kolejny raz i kolejny. Dziś lubię słuchać Hani, choć pod wieloma względami znajdujemy się na zupełnie przeciwległych biegunach. Hania bez kija w czterech literach, z właściwą sobie naturalnością, opowiada o ważnych rzeczach. Zna się na tym, o czym mówi, bo po pierwsze studiuje psychologię, a po drugie sama zmaga się z problemami natury psychicznej. Dziękuję Ci, Haniu, że oswajasz ludzi z tym tematem i pilnie pracujesz nad zwiększaniem świadomości. Dobra robota!

Codziennie fit

Na kanał Marty zaglądałabym częściej, gdyby chciało mi się ćwiczyć 😀 Niestety ze sportem nigdy nie było mi po drodze – gdy piłka leciała w moją stronę, zawsze uciekałam na drugi koniec boiska. Jednak kiedy chcę poćwiczyć, wybieram kanał Marty Hennig. Próbowałam różnych internetowych treningów, ale żadne nie wydały mi się tak zbilansowane i różnorodne jak te Marty. Zresztą poza wszystkim Marta wydaje się bardzo sympatyczna i ciepła, więc chce się z nią spędzać czas – ostatecznie nawet na treningu 😉 Nagrywa też filmy na temat diety, które zawsze stanowią porcję (sic!) rzetelnej wiedzy. Polecam gorąco!

Kasia Gandor

Skoro przy rzetelnej wiedzy jesteśmy… Kasia jest byłą modelką, ale w tym przypadku nie ma to nic do rzeczy, bo vlog, który prowadzi jest vlogiem naukowym. I rzeczywiście ta inteligentna, oczytana młoda kobieta częstuje merytoryczną wiedzą, zwłaszcza w zakresie biologii (studiuje biotechnologię). Można więc posłuchać o koronawirusie, szczepionkach (polecam!), segregacji śmieci, homeopatii, wodzie, której ubywa albo żywności GMO. I nie tylko, bo Kasia opowiada też o książkach, które przeczytała, a czasem przeprowadza wywiady. Wszystko co mówi, jest uargumentowane źródłowo, zawsze powołuje się na badania czy literaturę, więc w przeciwieństwie do prof. Zięby wie, o czym mówi 😉 Polecam pooglądać, zwłaszcza antyszczepionkowcom 😉

brooke-cagle-LCcFI_26diA-unsplash

To by było na tyle. Oczywiście są jeszcze kanały, które zdarza mi się oglądać sporadycznie i nie oznacza to, że są mniej wartościowe, ale gdybym chciała opisać je wszystkie, tekst stałby się dłuższy od opisów przyrody u Orzeszkowej. A tego nie chcemy. Więc zakończę, wstydu oszczędzę (tu znowuż Sienkiewicz).

Lista jest otwarta (a YouTube bogaty w treści), więc zapewne będzie się jeszcze wielokrotnie zmieniać. Chyba, że umrę na koronawirusa.

A może Wy macie jakieś vlogi do polecenia? Czekam na propozycję, a tymczasem przygotowuję tekst o blogach (i inne teksty, wszak siedzę w domu).

Nie całuję mocno (z uwagi na pandemię)

Babcia

PS. Z okazji minionego Dnia Kobiet założyłam instagrama, na którego serdecznie zapraszam!

4 komentarze Dodaj własny

 1. Andzia pisze:

  Nie mam w zwyczaju oglądać you tuba ale niektóre kanały mnie zainteresowały. Muszę koniecznie zobaczyć 😀

  Polubione przez 1 osoba

  1. Zobacz, zobacz, polecam! ☺️

   Polubienie

 2. Mag pisze:

  Świetne kanały! Prawie połowa nam się zgadza 🙂
  Bardzo polecam jeszcze:
  Krzysztof Gonciarz
  Architecture is a good idea
  Linguamarina
  Globstory
  10minutspokoju

  Polubione przez 1 osoba

  1. Oooo, chętnie wszystkie sprawdzę! Bardzo dziękuję za polecenie 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s