Obrazki z dni ostatnich

1.

Siedzę na wykładzie wchodzącym w skład moich studiów doktoranckich i jest mi trochę strasznie. To dlatego, że są tu wspomnienia zaklęte w przestrzeni. I w środku ja zaklęta w tęsknocie.

Omawiamy narrację historyczną. Na zewnątrz jest ciemno, wewnątrz mnie jeszcze bardziej. Panie, ratuj. Czy nic Cię nie obchodzi, że toniemy?

 

12rozmiar

 

2.

To ciekawe, ale nigdy wcześniej nie jadłam tak smacznych placków ziemniaczanych jak w poniedziałek u Eweliny i Jurka. Pełen talerz placków polanych jogurtem, gorąca herbata i rozmowy o śląskich kościołach. Naturalnie (to w kontekście jogurtu) wylewa (!) mi się z tego trywialny wniosek, że do mojego serca najłatwiej dotrzeć przez żołądek i przez Kościół.

3.

Pada zdanie: „Celem historyka jest tłumaczenie przeszłości.”

Ja nie umiem wytłumaczyć.

4.

Paweł przywiózł mi z Finlandii różowy kubek z Panną Migotką. Fajnie mieć „starszego brata”. Fajnie mieć różowy kubek z Panną Migotką. Fajnie, że Tove Jansson napisała „Muminki”.

5.

Spotkałam na uczelni kolegę. Powiedział, że ostatnio nie pisze, „bo to coś musi być, a jak tego nie ma, to nie ma co wyciskać”. Pomógł. Dzięki tym słowom czuję się nieco mniej głupia i nic nie warta (/minimalnie coś warta). Dziękuję.

 

2rozmiar

6.

Miałam napisać recenzję „Nie ma”. Ale jej nie ma. Będzie za jakiś czas.

Piękna to książka. Reportaże, które nawet jak są trudne, to jednocześnie kojące i oswajające z tym, czego nie ma. Chociaż mi oswajanie się idzie dość topornie. Może nie chcę być odpowiedzialna za to, co oswoiłam?

7.

Boję się ze sobą konfrontować. Wolę posłuchać muzyki.

3rozmiar

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s