Zapach maciejki

arjan-de-jong-255605-unsplash

Dawno nie było w moim życiu ciemnej nocy pełnej intensywnego zapachu maciejki. Ogromnie chciałabym się nią zaciągnąć; czuć ją w klatce piersiowej zamiast lęku. Mieć płuca pełne maciejki. Maciejkowe płuca.

Życiowe doświadczenia oraz badania amerykańskich naukowców wykazują, że w każdej czarnej dupie ratunkiem jest czarna kawa.

Co jest moją maciejką i moją kawą? Gdzie szukać?

brigitte-tohm-254366-unsplash

Pomogła mi bardzo prosta, babcina (sic!) metoda. Neogotycka kaplica Adoracji u kapucynów na Krakowskim Przedmieściu kryje stary skarb zakonników: koronkę do Miłosierdzia Bożego odmawianą o 15.00. ze starszymi paniami. Miód na serce. Pokój wśród burz. Martwiłam się o chleb, ale chleba powszedniego zapewniono mi pod dostatkiem. Odkryłam skarb z wzniesioną w geście zwycięstwa ręką i miną triumfatora. Veni, vidi, vici.

I jeszcze Eucharystia. A barokowe prezbiterium przyozdobione było pięknymi goździkami.
On wie co udręczenie. On zna co smutku łzy. Powiem Mu swe cierpienie, bo serce z bólu drży. Jezus frasobliwy. Emocjonalny kocioł. On i ja.

Przyszłość to rzeczywistość tchnąca lękiem. Jako historyk zdecydowanie preferuję przeszłość. Przyszłość to zniewalający ogrom niewiadomych. Dorosłość wywołująca kurcze żołądka. Dorosłość, która w dzieciństwie jawiła się jako brylowanie na gali rozdania Oscarów, zdobycie Mont Everestu, wygrana walka z syberyjskim tygrysem, a teraz jest bezdenną głębiną. Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?

Ja jestem.

Ja wierzę.

cassie-boca-290902-unsplash

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s